Označavanje vina: etiketa kao identifikacijska iskaznica
Nakon truda i rada koje proces proizvodnje vina zahtijevaju, etiketa na red dolazi kao šlag na kraju. Ona će vaše vino opisati i istaknuti bocu među brojnim drugima na policama trgovina. Osim što će ispričati priču o vašem vinu, etiketa je i njezina identifikacijska iskaznica: ona mora sadržavati podatke koji su zakonski regulirani. Upravo je to dio kojeg ponekad dizajneri i proizvođači vina u procesu dizajna predvide i zbog kojeg je put do finalne etikete otežan. Kako biste izbjegli kašnjenja, redizajniranje i reklamacije, prije no što će dizajn vaše vinske etikete doći u tisak, pobrinite se da one sadrže sve ono što je zakonski obvezno.
Svakako savjetujemo da sami proučite zakone i propise, ali vam donosimo i kratak pregled obveznih podataka koji trebaju naći svoje mjesto na svakoj vinskoj etiketi, a iste možete preuzeti u obliku brošure u našoj Download zoni.
Horizontalnim propisima definirana je minimalna visina obveznih podataka: 1,2 mm. Specifične pak odredbe različitim kategorijama definiraju koje je podatke proizvođač obvezan istaknuti, a koje ne mora.
Tri su kategorije podataka: obvezni podaci u istom vidnom polju i obvezni podaci koji mogu biti izvan vidnog polja, te dodatni podaci.
Obvezni podaci
Prva kategorija podataka može biti istaknuta na prednjoj ili stražnjoj etiketi, no kako i sam naziv kategorije kaže, oni trebaju biti istaknuti u istom vidnom polju i to tako da ih je moguće pročitati bez okretanja ambalaže (boce).
U ovu kategoriju spadaju:
- Vrsta kategorije proizvoda
- Stvarna alkoholna jakost – izražava se kao volumni postotak, u cijelim postocima ili polovicama postotaka (npr. 12,0 % vol. ili 12,5 % vol.) veličine:
- min 5 mm za zapremninu veću od 1 L
- min 3 mm za zapremninu od 0,2 do 1 L
- min 2 mm za zapremninu manju od 0,2 L
- Neto količina – izračunava se kao broj i jedinica fizikalne veličine (npr. 0,75 L):
- min 6 mm za zapremninu veću od 1 L
- min 4 mm za zapremninu od 0,2 do 1 L
- min 3 mm za zapremninu od 0,05 do 0,2 L
- min 2 mm za zapremninu manju od 0,05 L
- Sadržaj šećera za pjenušava vina
- Tradicionalni izrazi – može, ali ne mora
- ZOI – npr. Hrvatska Istra
- Podrijetlo – npr. vino iz Hrvatske
- Punitelj i prozvođač
Ostali obvezni podaci mogu biti izvan vidnog polja u kojem se nalaze podaci iz prve kategorije, a među njih spadaju:
- Serija ili Lot
- Oznaka uvoznika za uvozna vina
- Popis svih alergena sukladno regulativi (EU) 1169/2011– npr. sadrži sulfite
- Za vina proizvedena nakon 8.12.2023.: energetska vrijednost na 100 ml – npr. E 298 kJ/72 kcal
- Za dealkoholizirana vina (s postotkom alkohola manjim od 10%), proizvedena nakon 8.12.2023.: najkraći rok trajanja sukladno regulativi (EU) 2021/2117
Obvezni podaci koji od 8.12.2023. moraju biti dostupni potrošaču, ali ne trebaju nužno biti ispisani na etiketi već mogu biti dostupni online (u obliku e-etikete):
- Sastojci (s dodatno izdvojenim svim alergenima)
- Kompletna nutritivna tablica
O tome pročitajte više u našem članku Vinska e-etiketa i nova EU regulativa.
Dodatni podaci
Godina berbe (ukoliko je najmanje 85 % grožđa iz iste berbe), sorta (najmanje 85 % grožđa iste sorte), dodatne oznake o punitelju, sadržaj šećera (suho, polusuho, poluslatko, slatko), marketinška imena, trgovačke marke, dodatni tradicionalni izrazi i sl. spadaju u kategoriju dodatnih podataka, što znači da nisu obavezni.
Teran – delegirana uredba komisije (EU) 2017/1353
Uredba komisije EU nalaže da se naziv Teran može koristiti samo za ZOI Hrvatska Istra pod uvjetom da se oznaka Hrvatska Istra i Teran nalaze u istom vidnom polju i da je naziv Teran ispisan manjim slovima od naziva Hrvatska Istra.
Ukoliko se riječ Teran pojavljuje na više pozicija, istu mora pratiti izraz Hrvatska Istra u propisanoj veličini u istoj orjentaciji (tj. da se zajedno, u istom vidnom polju, čitaju bez zaokretanja boce).